Çok önemli dosyalarınız var ve kaybetmekten korkuyorsanız kesinlikle haftada bir backup yani yedekleme işlemini yapmanızı öneriyoruz. Bu makalemizde windows il yedekleme nasıl yapılır onu öğreneceğiz. Bilgisayarım ingilizce olduğu için resimler’de ingilizce terimler var. Ama resimlerdeki direktiflere göre giderseniz Türkçe’de rahatlıkla yapabilirsiniz.

 

1. Öncelikle sağ taraftan Bayrak şeklindeki iconu bulup tıklıyoruz. Bunun adı Action Center.

2. Sağ tıklayıp “Open Action Center”a tıklıyoruz.

 

3. Burada Backup (Yedekle) yazısı göreceksiniz. Oraya tıklıyoruz.

 

 

4. Yedekleme işlemini nereye yapacağınızı soruyor. İsterseniz bilgisayara, isterseniz network’e isterseniz harici disk’e kaydedebilirsiniz.

 

 

5. Yedekleme işini windows kendi mi yapsın yoksa yedeklenecek şeyleri siz özel olarak seçmek ister misiniz? Eğer Windows otomatik olarak yapsın diyorsanız yukarıda seçili olan bölüm olduğu gibi kalsın “ileri”ye tıklayın(Önerilir). Eğer ben özel olarak seçicem diyorsanız aşağıya tıklayın.(Önerilmez)

 

 

6. Tüm Kullanıcılar mı yoksa belli kullanıcıların dosyaları mı yedeklensin? Eğer tüm kullanıcılar ise tekrar ileri’ye tıklıyoruz ve backup alınmış oluyor.

 

 

Dikkat

Aldığınız backup kesinlikle bilgisayar’da durmasın. Sonuçta bilgisayara bir problem olur diye bu yedekleme işlemini yapıyoruz. Harici disk veya bir dvd’ye yazdırın. Network varsa oraya da atabilirsiniz.