Windows 7 live CD DVD USB oluşturma [WinBuilder]

Bu yazı ile onbinlerce kişinini derdine derman olacağıma eminim. Herneyse ilk önce live cd nedir onu tanıtalım sonra neden makaleye böyle başladığımı anlatırım. Live cd, Bilgisayarınıza işletim sistemi kurmanıza gerek kalmadan CD’den DVD’den veya USB cihazınız’dan windows’a girmenize yarıyor. Yani usb cihazınızın içinde koskaca bir işletim sistemi oluyor.  Kısacası CD, DVD veya USB’den çalışan işletim sistemi diyebiliriz.

Evet bizi biraz çetrefilli bir maraton bekliyor. Hadi lafı uzatmadan başlayalım.

Programımızın adı : WinBuilder.

1. Öncelikle bu sayfaya girip programı indirin. Kurulum yapmanıza gerek yok program WinBuilder.exe’ye tıkladığınızda hemen açılıyor.

2. Programın sağ alt bölümünden Şu yazıyı işaretleyiniz. Win7pe.Winbuilder.net/Projects

 

3. Sol tarafdaki menüden Complete’yi seçiyoruz.

 

4. Daha sonra Altdaki Download butonuna basınız. Yaklaşık 35Mb’lık bir dosya indirecek.

 

 

5. Daha sonra program kapanabilir. Tekrar başlatın. (Korkmayın indirdiğiniz dosyaları kaybetmedi). Programı açtıktan sonra Source‘ye tıklayın.

 


 

6. Eğer Cd’den windows 7 çalıştıracaksanız Source Directiory Bölümünden CD-Writer’i seçiniz.

 

 

7. CD’yi yazmaya başlamayın hemen. Sakin olun daha bir kaç işlem daha var. Sol menüden Main Configuration seçeneğine tıklayın. System Locale seçeneğinden Türkçe yapabilirsiniz. Diğer seçenekleri inceleyip kendi konfigurasyonunuzu oluşturun.

 

 

 

 

8 . Live CD’yi USB’ye kaydetme işlemini bu bölümde yapıyoruz. Sol Menüden Finalize’nin yanıdnaki +’ya basıp seçenekleri artırın. Copy To USB seçeneğini işaretleyin. Sağ tarafdan Flash belleğinizi seçin.

9 . Evet tüm ayarları yaptık. Şimdi sıra geldi herşeyin sonuna. Sağ üst bölümdeki Play’e basıp CD veya DVD’yi yazdırmaya başlayabilirsiniz. 250 Mb’lık bir alan gerekiyor sadece.

 

 

Hepsi Bu kadar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir