Tumblr bloga sayaç ekleme (Statcounter)

Tumblr’un eleştirilebilecek yönlerinden bir tanesi de içinde hiç istatistik barındırmaması. Bloguma kaç kişi girmiş, bügün kaç kişi ziyaret etmiş vs. Sorulara varsayılan biçimde ulaşmak mümkün değil. Bunun  için başka yazılımlar kullanmak zorunda kalacağız. Eğer sizde blogunuza sayaç koymak istiyorsanız yazıya okumaya devam edin.

Blogumuza ekleyeceğimiz sayacın adı StatCounter. Statcounter sayesinde Ziyaretçilerinizin ülkesini, Kullandıkları işletim sistemini vs. gibi detayları bile öğrenebilirsiniz. Hadi o zaman tumblr blogumuza sayaç ekleyelim.

 

Tumblr sayaç ekleme

 

1. Öncelikle Statcounter.com sitesine giriyoruz. Sign Up Now butonuna tıklıyoruz.

2. Açılan penceredeki alanları dolduruyoruz, ve Create Account butonuna tıklıyoruz.

 

3. Açılan Sayfada Tumblr blog bilgilerimizi yazıyoruz.

4. Sağ tarafda Sayaç’ın görünümünü seçebiliyorsunuz. Tumblr sayaç ın sitede görünmesini istemiyorsanız İnvisible Counter seçeneğini işaretleyin.

Altdaki E-Mail Resports bölümü de sitenizin sayaç bilgilerini ne zamanda bir almanızı istediğinizi soruyor. None’ı işaretlerseniz mail almayı durdurabilirsiniz. Sonuçta size bir sayaç paneli verecek, oradan istatistiklerinize istediğiniz zaman bakabilirsiniz.

Tüm ayarlamaları yaptıysanız altdaki Add Project butonuna tıklayın.


5. Karşınıza bir liste çıkacak, buradan Tumblr’ı seçiyoruz. Bazen otomatik olarak tumblr sayfası açılıyor.

 

 

5. Karşınıza aşağıdaki resimdeki gibi bir kod yığını çıkacak. Bu kodları kopyalayın.

 

 

6. Tumblr Kişiselleştirme sayfasına girin.

 

7. Html’i Düzenle Butonuna tıklayın.

 

8. Tumblr kodlarına bir kez tıklayıp f3’e basıp </body> kelimesini aratın. Statcounter sitesinde kopyaladığınız sayaç kodunu </body> kodundan önce bir yere kopyalayın.

Tumblr sayaç hazır. Eğer sayacı gizli yapmadıysanız blogunuza kaç kişi girdiğini görebilirsiniz. Eğer ayrıntılı bilgilere bakmak isterseniz Statcounter sitesindeki tumblr blogunuzun sayfasına bakın.

Bu anlattığımız yöntem ile başka sayaçları da bu şekilde ekleyebilirsiniz. Tumblr sayaç için varsayılan bir özellik getirmedikçe siteden diğer alternatif sayaçları anlatmaya devam edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir