Resim veya fotoğraf üzerindeki watermark’ı silme

Watermark, resmin soğuna veya soluna koyan logo veya herhangi bir resimdir. İnternetten indirdiğiniz bir resmin veya fotoğrafın üzerinde başka sitenin logosu varsa resmi kesip logo olan bölümü yok ederiz. Peki bu bir çözüm mü? Bazılarımız çözüm olarak görüyor olabilir ama logo resmin ortasında ise ne yapacağız? Stockphoto siteleri genelde kendi logolarını %50 transparan olacak şekilde resmin tam ortasına koyarlar. Resmi kesemezsiniz çünkü sağ da veya solda değil. İşte şimdi yapacağımız işlemler ile dilediğiniz resimdeki logoyu silebilirsiniz. (Çaktırmayın ama stockphotolar’ı da beleşe getirmiş oluyorsunuz). Tabiki verdikleri o ufak sample ile idare etmek zorundayız. Daha büyük resimler için ücret ödemek zorundasınız. Lafı fazla uzattık.

 

Resmin Üzerindeki Logo nasıl silinir?

 

1. Öncelikle bunun için photoshop programına sahip olmanız gerekiyor. Photoshop programı olanlar için işlemlere başlayalım. Bir stockphoto sitesine girip watermark’lı bir resim bulup bunun üzerinde deneme yapalım. Ben aşağıdaki resmi kullanacağım. Resim seçerken zor bir resim seçin. Standart renk olan resimlerdeki logoları herkes silebilir.

 

2. Klavyeden j tuşuna basarak “Spot Healing Brush Tool” aletini seçiniz. Ve yukarıdan “Content Aware” seçeneğini işaretleyin.

 

 


 

3. Brush Tool’u yazı boyutuna getirip yazıların üzerine bir tık atın ve bekleyin. Çizgileri silerken brush tool’un değerini biraz daha azaltın.

 

 

4. Yukarıdaki şekilde çok mu uğraşıyorsunuz. O zaman Lasso Tool ile yazının olduğu bölümü seçin.

 

 

5. Seçtikten sonra klavyeden SHIFT+f5 tuşuna basın ve penceredeki bölümden Cantent Awareyi seçip enter’a basın.

 

 

6. Ve yazı gitti.

 

 

 

Content Aware kullanırken ilk sonuçta en iyi değeri alamayabilirsiniz. Lasso Tool seçimini değiştirip tekrar deneyiniz. Lasso Tool ile seçim yaparken illa sadece yazıyı seçmek zorunda değilsiniz. Yazı alanından daha geniş bir bölge de seçebilirsiniz.

StockPhoto’daki çizgi bölümünü Spot Helat Brush tool ile yapmanız daha iyi olur.

 

Kolay Gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir