Para nasıl biriktirilir?

Eğer bir geliriniz var ve bunu tasarrufa dönüştürmek istiyorsanız anlatacağımız çeşitli yöntemlerle siz de para biriktirebilirsiniz.

Para biriktirebilmek için aylık gelirinizin aylık harcamanızı aşmaması gerekir. Eğer aşıyorsa biraz kemerleri sıkmalı ve kenara para koyabilmek için biraz dişinizi sıkmalısınız.

Para biriktirmenin altın kuralları:


  • Giderlerinizi takibe alın,
  • Gereksiz harcamaları azaltın,
  • Kredi kartınızla veya başka bir yolla taksite bağlanmayın,
  • Harcama huyunuzu, refleksinizi durdurun,
  • Pahalı yerlerden uzak durun,
  • İkinci el kullanın.

Daha başka para nasıl değerlendirilir?

Para biriktirirken ne şekilde biriktirdiğiniz, paranızı nerede muhafaza ettiğiniz önemlidir. Eğer paranızı Türk Lirası olarak yastık altında temin ediyorsanız bu hem devlet için hem de sizin için büyük kayıptır. Yastık altında bekleyen para değer kazanmaz.

Hemen her uzmanın tavsiye ettiği en güvenli liman altındır. Altın her dönem alçalışa veya yükselişe geçebilir. Yükselişe geçtiğinde altınınızı bozdurup kârını alıp tekrar altına yönelebilirsiniz. Bu sadece altın için değil, bir çok yatırım şekli içinde geçerlidir.

“Para nasıl biriktirilir?” üzerine 10 yorum

  1. Merhaba ben ne kadarda çabalasam bir türlü para biriktiremiyorum elşm varken harcıyorum bitince öylece kalakalıyorum burada verdiğiniz bilgileri deneyecem bakalım ne olacak teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir