Namaz Nasıl Kılınır?

Daha önceki yazımızda abdest nasıl alınır konusuna değinmiştik. Bu yazımızda ise namaz nasıl kılınır en detaylı şekilde bu konuya değineceğiz.

Resimli ve Tablo Olarak

Namaz Duaları

Namazın nasıl kılındığını yüzeysel olarak öğrenelim. Örnek olarak sabah namazı nasıl kılınır ona göz atalım. Nerede ne söylenir, hangi dua okunur öğrenelim.

Sabah Namazı Sünnetinin Kılınışı

Huşü içinde ayakta kıbleye dönülür; ayakların arası dört parmak kadar açık bulundurularak, ayak parmakları kıbleye doğru çevrilir. “Niyet ettim Allah rızası için bugünkü sabah namazının sünnetini kılmaya” şeklinde niyet edilir.

Niyetten hemen sonra (Allahu Ekber) diyerek iftitah tekbiri alınır.

Erkekler: Tekbir alırken ellerini, içleri kıbleye dönük ve parmakları (bitiştirmeksizin ve açmaksızın) kendi halinde bulundurup, baş parmaklarını kulaklarının yumuşaklarına değdirecek kadar kaldırırlar.

Kadınlar: Tekbir alırken ellerini, içleri kıbleye dönük ve parmak uçları omuz hizasına gelecek kadar kaldırırlar.

Tekbirden sonra eller bağlanır ve sırasıyla “Sübhaneke“, “Eüzü-Besmele” ile “Fatiha süresi” ve “Zammı süre” okunur.

Erkekler: Tekbirden sonra, sağ elin avucunu sol elin üstüne koyup, sağ elin küçük ve baş parmaklarını halka şekline getirerek sol elin bileğini tutarlar; diğer üç parmağı da sol kol üzerinde bulundurarak ellerini göbek altında bağlarlar.

Kadınlar: Tekbirden sonra sağ el, sol el üstünde olacak şekilde ellerini göğüs üzerine koyarlar. (Erkekler gibi sol elin bileği tutulmaz)

Ayaktaki okuma bitince, “Allahu Ekber” diyerek rüküa varılır. Rüküda üç kere “Sübhane rabbiye’ı-azim” denir. Ruküda iken ayakların üzerine bakılır.

Erkekler: Ruküda, parmak araları açık olarak elleri ile dizlerini tutarlar. Bel, sırt ve başı aynı hizada düz, dizler ve dirsekleri dik bulundururlar.

Kadınlar: Ruküda, dizlerini biraz bükük ve sırtlarını meyilli tutarlar; kollarını vücutlarından uzaklaştırmazlar ve ellerini parmak aralarını açmaksızın dizlerinin üstüne koyarlar.


Rüküdan “Semiallahu limen hamideh” diyerek kalkılır. Tamamen doğrulduktan sonra “Rabbena leke’l-hamd” denir. (Rüküdan tam doğrulmadan acele ile secdeye gitmekten sakınılmalıdır.)

Erkekler ve kadınlar, rüküdan kalktıklarında, tamamen doğrulmuş ve ellerini yanlarına bırakmış olurlar.

Rüküdan doğrulduktan sonra “Allahu ekber” diyerek secde edilir. Secdeye varırken önce dizler, sonra eller, daha sonra alın ve burun yere konur. Yüz, iki elin arasında ve ellerin parmakları da kıbleye doğru bitişik olarak bulundururlar. Secdede iken, ayaklar asla yerden kaldırılmaz. Secdede üç kere “Sübhane rabbiye’l-a la” denir.

Erkekler: Secdede, karnı uyluklarından, dirseklerini yanlarından ve kollarını yerden uzak tutarlar; ayak parmaklarını dik olarak yere koyup, parmak uçlarını kıbleye doğru bükerler.

Secdeden “Allahu Ekber” diyerek kalkıp oturulur. Otururken eller, kendi halinde uyluklar üzerine düz olarak konur; parmak uçları da, dizlerin hizasında bulundurulur. Bu oturuşta, kucağa bakılır ve “Sübhanellah” diyecek kadar beklenir. (Özellikle secdeler yapılırken ve iki secde arasında acele etmekten kaçınılmalıdır.)

Erkekler: Sol ayağı yatırarak üzerine otururlar ve sağ ayağı dik tutup parmakları kıbleye doğru bükerler.

Kadınlar: Ayaklarını sağ taraftan çıkartarak otururlar.

Allahu Ekber” diyerek ikinci defa secde edilir. Secdede üç kere “Sübhane rabbiye’l-a’la” denir.

İkinci Rekat

Allahu Ekber” diyerek secdeden ayağa (yani ikinci rekata) kalkılır ve eller birinci rekattaki gibi bağlanır. Secdeden ayağa kalkarken, önce baş, sonra eller ve daha sonra dizler yerden kaldırılır. Ayakta iken sırasıyla: “Besmele” ile birlikte “Fatiha” ve “Zammı süre” okunur.

Ayaktaki okuma bitince, “Allahu Ekber” diyerek ruküa varılır. Rüküda üç kere “Sübhane rabbiye’l-azim” denir.

Ruküdan “Semiallahu limen hamideh” diyerek kalkılır. Tamamen doğrulduktan sonra “Rabbena leke’l-hamd” denir.

Ruküdan doğrulduktan sonra “Allahu Ekber” diyerek secdeye varılır. Secdede üç kere “Sübhane rabbiye’l-a’la” denir.

Secdeden “Allahu Ekber” diyerek kalkıp, “Sübhanellah” diyecek kadar oturulur.

“Allahu Ekber” diyerek ikinci defa secde edilir. Secdede üç kere “Sübhane rabbiye’l-a’la” denir.

Secdeden “Allahu Ekber” diyerek kalkıp, oturulur. Otururken eller, uyluklar üzerine düz olarak konur; parmak uçları da, dizlerin hizasında hizasında bulundurulur. Ka’dede iken kucağa bakılır. Bu oturuşta sırasıyla; “Ettehiyyat“, “Allahümme salli“, “Allahümme barik” ve “Rabbena atina” duaları okunur.

Erkekler: Sol ayağı yatırarak üzerine otururlar ve sağ ayağı dik tutup parmakları kıbleye doğru bükerler.

Kadınlar: Ayaklarını sağ taraftan çıkartarak otururlar.

Dualar bittikten sonra, başı önce sağ tarafa çevirerek “Esselamu aleyküm ve rahmetullah” denir ve sağ omuz başına bakılır.

Sonra başı sol tarafa çevirerek bu defa da: “Esselamu aleyküm ve rahmetullah” denir ve sol omuz başına bakılır.

Yukarıda anlatılan sabah namazı sünnetinden sonra sabah namazının farzı kılınır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir