Güllaç Nasıl Yapılır?

Öncelikle sütümüzü ocağa koyup kaynaması için altını yakıyoruz. Sütümüz kaynamaya başladıktan sonra şekerimizi ekliyoruz ki sütümüz kesilmesin. Beraber ikisinide kaynakttıktan sonra ılımaya bırakıyoruz. Geniş bir tepsimize öncelikle yapraklarımızı diziyoruz. Her dizdiğimiz yaprağı bir miktar süt ile ıslatıyoruz. Yaprakları birkaç kat dizdikten sonra süt ile ıslatıp yumuşaması için kenarlarından bastırıyoruz. Bunu sütümüzü her tarafa yayabilmek için ve her tarafını eşit yumuşaklığa getirebilmek için yapıyoruz.

Arzumuza göre her 4 veya 5 katta bir garnitürlerimizi güllacımızın içine ekliyoruz. Renkli bir görünüm elde etmek için farklı renklerde meyveler kullanabilirsiniz. Siz de o anki meysim şartlarına göre mevcut meyvelerden kullanabilirsiniz.


Kavrulmuş fındığımızı bol miktarda döküp, fıstığımızı bol miktarda döküp iyice zenginleştiriyoruz. İstersek biraz hinfizdan cevizi kullanıp farklı bir aramo elde edebiliriz. Tekrar üstüne diğer yaprakları kapatmaya devam ediyoruz. Ve o arada yaprakları da ıslatmaya devam ediyoruz. Olmazsa olmaz gül suyumuzu yaprakların üzerinde gezdiriyoruz. Sütlede karışıp diğer yaprakların arasınada ulaşacaktır.

Tepsinin kenarlarından sarkan yaprakları kırıp tepsinin boşluk yerlerine atabilirsiniz. Ve onlarında ıslanmasını sağlayalım. Tepsimize yerleştirdiğimiz güllaç hamurumuzun üstüne sütümüzü döktükten sonra 45 dakika buzdolabında bekletmeye alıyoruz.

Güllacın malzemeleri nelerdir?

  • 2 litre süt
  • 12 güllaç yaprağı
  • 1 kg toz şeker
  • Fıstık
  • Fındık
  • Mevsim Meyveleri
  • Gül suyu

Kullandığımız güllacın yaprak sayısına göre kullandığımız süt miktarı değişmektedir. Biz 12-14 yaprak kadar güllaca 2 litre süt ve 1 kilo toz şeker kullandık.

Güllaç nasıl servis edilir?

İyice soğuyan güllacımızı buzdolabından aldıktan sonra güllacımızın içine koyduğumuz sebze ve meyvelerle süslemeye devam ediyoruz. Güllacınız artık istediğiniz şekilde kesilip servis edilmeye hazır durumdadır. Güllacımızı süslerken genel olarak nar kullanılmasına rağmen biz çok farklı meyveler kullandık.

Afiyet olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir