Google aramalarından isminizi silme

Eğer adınız ünlü biri ile aynı değilse google aramalarında genellikle adınız ve soyadınız aranınca siz çıkarsınız hep. Çok kullanılan ad ve soyada da sahipseniz ilk arama sayfası sizin internetteki kayıtlarınız ile doludur. Bu ilk sayfadaki bilgiler başkalarının adınızı ve soyadınızı aratınca öğrenmesini isteyeceğiniz bilgiler değilse Google arama sonuçlarından isminizi silmek isteyebilirsiniz.

Google Nasıl Çalışır?

Öncelikle Google’nin çalışma mantığını öğrenelim. Google örümcek dediği araçlar ile dünyadaki tüm web sitelerini gezer. Ve bu gezdiği web sitelerini kayıt eder. 200’den fazla algortima ile bu arama sonuçlarını kendine göre dizer. Sizin adınız aranınca sizi buldurmak için uğraşır google. Eğer bir web siteniz varsa veya facebook profiliniz bunlar en üstte çıkar.

Google Aramalarından isim silmek

Gelelim asıl konuya. Yukardada dediğimiz gibi arama sonuçlarından isim veya özel bilgilerinizi gizlemek istiyorsanız bunun için biraz fazla uğraşmanız gerekecek.

Kendi adımı ve soyadımı girip sizlere yön göstermeye çalışacağım.

 

Adım 1 : Arama sonuçlarında kendimizi bulalım

Öncelikle “Ali Demirci” diye aratıp çıkan sonuçları ekrana verelim.

Aşağıdaki gibi bir sonuç çıkıyor. En üstte ali demirci ile alakalı resimler çıkmış. Bu resimlerin benimle hiç bir ilgisi yok. Evet büyük bir zorluğu aşmış bulunuyoruz. Ama ya benim resmim orda olsaydı ve ben arama sonuçlarından resmimi çıkarmak isteseydim? Evet bu konuya bakalım.

 

Adım 2 : Arama sonuçlarındaki resmi silmek

Öncelikle resminizin üzerine tıklayın. Tam sayfa resminiz açılacak ve sağ tarafta resminiz ile alakalı bilgiler görünecek.

Resminizin arkaplanında hangi websitede yayınlandığı gözükecek.

Sağ taraftan bu görselin bulunduğu web site yazan yerin altın’a tıklayarak da hangi sitede resminizin yayınlandığını görebilirsiniz.

 

 

Bu görselin bulunduğu web site linkine tıklayın. Açılan sayfa da resminizi bulabilirsiniz.

Öncelikle şunu düşünelim. Bu resmi siz mi koydunuz? O siteye hiç üye oldunuz mu?

Eğer üye olduysanız kullanıcı adı ve şifrenizi girip o yüklediğiniz resmi değiştiriniz.

Üye olmadığım bir site diyorsanız eğer 2.yolu deneyeceğiz. Sitenin admini ile iletişime geçiyoruz.

Admin ile nasıl iletişime geçebilirim?

Resminizi tıklayıp açılan sitenin en altına bakıyoruz. Sitelerde genelde en altta telefon veya e-mail adresi bulunur. Benim açtığım sitede en altta telefon numarası var. Telefon numarasını arayarak meramımı anlatabilirim.

Diyelim ki aşağıda e-mail adresi veya telefon numarası koymamış site admini. O zaman yukarıdaki menüler’den iletişim’i buluyoruz.


Gördüğünüz gibi bilgi edinme formu’na link verilmiş. Veya sizin açtığınız sitede iletişim linki vardır. O sayfaya tıklayıp iletişim formu ile ya da mail adresini alarak mail atabilirsiniz.

“Benim girdiğim sitede ne iletişim formu var ne de telefon veya mail adresi” diyorsanız eğer aşağıdaki konuyu inceleyebilirsiniz.

Yukarıdaki verdiğim yazıyı okuyarak çözüme ulaşabilirsiniz. Site sahibini mailini bulup uygun bir dille silmesini söyleyebilirsiniz.

Adım 3 : Arama Sonuçlarından facebook profilini kaldırma

İsminiz aratılınca facebook profilinizin gözükmesini istemiyorsanız aşağıdaki makalemize göz atarak işlemi adım adım uygulayıp yapabilirsiniz.

Eğer yukarıdaki makaleyi adım adım takip ettiyseniz kolayca profilinizi google aramalarından çıkartabilirsiniz.

 

Adım 4 : Arama Sonuçlarından Twitter Profilinizi gizleme

Dillat ettiyseniz twitter profilinizi kaldırma yazmadım. Çünkü twitter profilinizi kaldırmanıza gerek yok. Size abone olmayan kullanıcılardan gizleyerek google arama sonuçlarından profilinize giren insanların hiç bir şey görmeden geri gitmesini sağlayabilirsiniz.  Eğer twitter profiliniz hiç gözükmesin istiyorsanız Twitter profilinizi tamamen silmeniz gerekiyor. Twitter hesabınızı silmek, tamamen kapatmak için aşağıdaki linke tıklayınız.

Eğer twitter hesabınızı gizlediyseniz, profil resminizi de değiştirip google arama sonuçlarında kendi profil resmini yerine başka bir resmi çıkartabilirsiniz.

 

Adım 5 : Forum Üyelikleri

Her insan bir kere de olsa forumlara üye olmuştur. Bilmeden oraya yüklediğimiz resimleri daha sonra kaldırmak isteyebiliriz. Hangi forum olursa olsun önemli değil aynı yöntemle resmimizi değiştireceğiz.

1. Fıruma giriş yapın.

2. Kontrol Panelinize girin.

3. Sol tarafta “Avatar” yazan bir menü vardır oraya tıklayarak avatarınızı yani küçük resmi değiştirebilirsiniz. Çoğu forumda bir de profil resmi kısmı vardır resminiz burdada yer alıyor olabilir.

 

Adım 6 : Web siteniz

Eğer size ait bir web sitesi var ve bu web sitenin arama sonuçlarında görünmesini istemiyorsanız aşağıdaki yöntemleri deneyiniz.

WordPress bir siteye sahipseniz eğer kurulumda “Google, tecnorati gibi araçların indexlemesine izin verme” linkine tıklayabilirsiniz. Eğer hazır kuruluysa robotx.txt dosyası oluşturmanız gerekiyor. Google bu konuda çok güzel bir döküman yayınlamış. En aşağıdan Türkçe dilini seçerek okuyabilirsiniz.

Adım 6 : Tumblr Blogunuz

Eğer bir tumblr blogunuz varsa bunu  arama sonuçlarından gizleyebilirsiniz. Gizlemek için aşağıdaki makaleye bir göz atın.

Tüm bunları aktardıktan sonra en önemli şey ise beklemek. Google 1 saat ile 3 hafta arasında bu indexleri günceller. Ve eski resmi silip yeni resim ile değiştirir. Kısacası beklemekten başka çaremiz yok.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir