cialis viagra online ambien

Format Nasıl Atılır?Bu konu altında Windows Xp, Windows 7 ve Windows 8 hakkında format nasıl atılır bilgileri yer almaktadır.

Bilgisayarımız yavaşladığında, virüslerin eline düştüğünde veyahutta sistemi çöktüğünde format atma ihtiyacı duyarız. Bilgisayar firmalarına format attırmak artık sizin için bir külfet ise bu işlemi siz de kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Önemli: Eğer yeteri kadar bilgisayar bilgisine sahip değilseniz format atmamanız önerilir. Aksi durumda bilgisayarda oluşabilecek sorunlarda “E-NasilYapilir.comsorumlu tutulamaz.

Format atmadan önce dikkat edilmesi gereken önemli hususlar;

 • Format atacağınız bilgisayarın driverlarının elinizde bulunduğundan emin olun. (Bilgisayarı aldığınızda size verilen ekran kartının ve ana kartın driverları, cdleri.) Eğer elinizde yoksa bilgisayarınızın donanımlarının isimlerini öğrenmeniz gerekir. Bunun için Everest Ultimate Edition isimli programa ihtiyacınız var, bu programı bu sitelerden temin edebilirsiniz. İsmini öğrendiğiniz driverları, donanımları internetten temin edebilirsiniz.
 • Eğer kendinize güvenmiyorsanız bu işe hiç kalkışmayın. Zira yanlış bir işlem yapmanız durumunda fotoğraflarınızı, videolarınızı vb. içeriklerinizi kaybedebilirsiniz. Sonuç hüsran olacağı gibi bilgisayarınızı bilgisayarcıya getirmeniz de gerekebilir.
 • Önemli dosyalarınızı format atmayacağınız bölüme kaydediniz.

Format atabilmeniz için bir işletim sisteminin kurulum cdsine ihtiyacınız vardır.

Windows Xp Format Atmak

Windows Xp Videolu Anlatım

Bilgisayarınızın açınız.

Windows Xp işletim sistemi kurulum cdsini bilgisayarınıza yerleştiriniz ve bilgisayarınızı yeniden başlatınız.

Bilgisayarınız yeniden başlatılınca yukarıdaki fotoğrafta ok işareti ile gösterilen “Del”  kısmına gireceksiniz. İşlem için klavyenizde bulunan “Del” tuşuna basınız. (Sizin bios ekranınız farklı olabilir)

Bu işlemin nedeni Windows Xp işletim sistemi cdnizin biosda çalışıp çalışmayacağını kontrol etmek.

“Del” tuşuna bastıktan sonra yukarıdaki fotoğraf ekranı gelecektir. Bu ekrandan “Advanced Bios Features” menüsüne giriş yapınız. Bu ekranda sizde farklı olabilir.

Advanced Bios Features” menüsüne giriş yaptıktan sonra aşağıdaki ekran ile karşılaşacaksınız. Burada yapmanız gereken “First Boot Device” kısmına gelip “[CDROM]“”u seçmek.

Eğer siz de farklıysa muhtemelen aşağıdaki gibi bir bios ekranına sahipsinizdir. Aşağıdaki fotoğraftaki “Boot” menüsüne girip bu işlemi yapabilirsiniz.

Daha sonra klavyenizdeki “F10″ tuşuna basarak ayarları kaydedebilirsiniz. Bu işlemden sonra bilgisayarınız otomatik olarak yeniden başlatılacaktır.

Bilgisayarınız sistem tarafından yeniden başlatıldıktan sonra “Cd’den onyukleme icin bir tusa basin” isminde bir yazı çıkacak. İngilizce olarakta yazabilir. İngilizcesi: “Press any key to boot from CD”  Eğer siz de çıkmıyorsa yukarıdaki boot işlemlerinde hata yaptığınız anlamına gelir. Dönüp tekrar kotrol etmelisiniz. Veyahutta işletim sistemi kurulum cdniz bu ekranda çalışacak şekilde oluşturulmamıştır, yani boot edilmemiştir. Boot nasıl edilir buradan bakabilirsiniz.

Herhangi bir tuşa basın ve işleme devam edin.

Herhangi bir tuşa bastıktan sonra gerekli kurulum dosyalarını yükleyecektir. Bu işlemde bekleyiniz.

Bu ekranda size Xp’yi onarmak isteyip istemediğinizi, veyahutta yeni kurulum yapıp yapmak istemediğinizi soruyor. “Enter” tuşuna basıp devam ediniz. (Yeni kurulum için)

Daha sonra ekranda bir sözleşme belirecek, bu ekranıda “F8” tuşuna basarak geçiniz.

Şimdi en önemli adıma sıra geldi. Eğer ki daha önce format atılmışsa ve “C” ve “D” sürücülerine sahipse veya değilse bu ekranda görüntülenir. Hardiskiniz kaç parçaya bölünmüşse burada gözükür.

Eğer verilerinizi kaybetmek istemiyorsanız en yukarıda söylediğimiz gibi önemli dosyalarınızı format atmayacağınız bölüme kaydediniz. Örnek: D sürücüsü.

Şimdi 2 sürücünüzün olduğunu varsayalım. Biri “C” sürücüsü diğeri “D” sürücüsü. İşletim sisteminiz hangi sürücüde kuruluysa orayı formatlayacağız. Büyük ihtimal “C” sürücüsüne kuruludur. Ya da “D” veya başka bir harfte bir sürücüye kuruludur. Ancak tavsiyemiz her zaman “C” sürücüsüdür. Eğer nereye kurulu olduğunu bilmiyorsanız bilgisayarı yeniden başlatıp bakmanız gerekecek.

Eğer ki sadece bir sürücü görünüyorsa verileriniz de beraberinde kaybolacaktır. Çünkü verilerinizin yedekte kalacağı bir hardisk bölümü yoktur. Bu durumda bir Cd, harici hdd veya flash disk yardımıyla fotoğraflarınızı vb. verilerinizi yedeklemeniz gerekir.

Tek sürücünüz var ve bir bölüm daha  oluşturmak istiyorsanız öncelikle varolan sürücüyü “D” tuşuna basarak silmek zorundasınız çünkü “C” tuşuna basıp bölüm oluşturmak isteseniz bile yeteri kadar hardiskinizde alan kalmadığından bu sürücünün boyutu sizin işinize yaramayacaktır. Bu yüzden “C” sürücüsünü silip, baştan sürücüleri oluşturmalısınız. (Tek sürücü olduğu için verileriniz kaybolur, özel fotoğraf vs. Bu yüzden muhakkak harici hardisk, cd veya flash bellek ile yedek alınız.) “D” ye basarak “C” sürücüsünü sildikten sonra “C” tuşuna basarak önce “C” sürücüsünü (kaç gb olmasını istiyorsanız yazınız) daha sonra “D” sürücüsünü oluşturunuz. Harfleri farklı olabilir, bu sorun teşkil etmez.

Bölümleri oluşturduktan sonra kurulum yapmak istediğiniz bölüme gelip “Enter” tuşuna basıp kurulum yapmaya başlayabilirsiniz. (Kurulumu “C” sürücüsüne yapmanız önerilir.)

Hem “C” hem de “D(başka harfte olur) sürücüsü bulunan kişiler sadece işletim sisteminin bulunduğu kısmı biçimlendirmeli, yani silmeli. Diğer sürücüde kişisel yedek dosyalarının olduğunu unutmamalı. İşletim sisteminin bulunduğu kısmı “D” tuşuna basıp biçimlendirip “Enter” tuşuyla kuruluma başlayabilirsiniz.

Daha sonra yukarıdaki ekranla karşılaşacaksınız, biçimlendirmek için NTFS kullanmanız önerilir. Çabuk derseniz çabuk biçimlendirir ancak normal olanını seçmeniz önerilir.

Sonrasında aşağıdaki ekranla karşılaşacaksınız. Kur dosyalarını kopyalayıp otomatik olarak bilgisayarı yeniden başlatacaktır. Bilgisayarı yeniden başlattığında herhangi bir tuşa basmayın. Kendisi otomatik olarak kurulum ekranına gelecektir.

Yukarıdaki ekrandan sonra bilgisayar yeniden başlatılacak ve aşağıdaki ekran gelecektir.

Bu işlemler devam ederken aşağıdaki ekranla karşılaşacaksınız. Eğer kurulum cdniz Türkçe değilde başka bir dil ise, “Customize” kısmından Türkiye’yi seçmeniz gerekir.

Sonrasında aşağıdaki fotoğrafta eğer bir kuruma yükleme yapıyorsanız kurumun ismini girmeniz gerekir. Veyahutta bireysel kullanımlar için kendi isminiz.

Aşağıdaki ekranda ise cd kutunuzun üzerinde olan veyahutta cd üzerinde olan key anahtarını sırasıyla girerek işleme devam ediniz.

Aşağıdaki adımda ise bilgisayarınızın ismini girmeniz istenir. Türkçe karakter kullanmadan bilgisayarınızın ismini girebilirsiniz. Örnek: Fatih

Aşağıdaki ekrandan eğer saatiniz ve tarihiniz yanlışsa ayar yapabilirsiniz.

Ve gerekli ayarları yaptıktan sonra bilgisayarınız kalan dosyaları yüklemeye devam eder. Akabinde ise bilgisayarınız otomatik olarak yeniden başlatır.Bilgisayarınız yeniden başlatıldıktan sonra son bir aşama olarak aşağıdaki ekran belirir, bu ekranda bilgisayarınızın ismini seçmeniz istenir.

Eğer girdiğiniz bir kullanıcı adını kabul etmiyorsa farklı isimler deneyebilirsiniz. Bu aşamadan sonra bilgisayarınız kullanıma hazır durumda olacaktır.

Ve bilgisayarınız kullanıma hazır.

Format atıldıktan sonra bilgisayarınıza sırasıyla anakart, ekran kartı ve ses kartı kurulur. (Driverlar) Ve sonrasında gerekli programlar.

Peki driver kurulmazsa ne olur?

Ana kart driverını kuramayacak veya kurmayacak olursanız en basit örneği ile internete bağlanamazsınız, (bazılarında) tabii bir de bilgisayarınızın performansını etkiler. Ekran kartını driverını yüklemezseniz bir çok oyunu çalıştıramazsınız. Eğer format attınız ve driverları yükleyemediyseniz telaş yapmanıza gerek yok, çok mühim bir konu değildir, bir bilgisayarcı veyahutta bilgisayar konusunda biraz bilgisi olan biri size yardımcı olabilir, yüklenmesi gereken sadece birkaç yazılım. Dilerseniz buradan driver nasıl yüklenir bakabilirsiniz.

Windows 7 Format Atmak

Windows 7 Videolu Anlatım

Windows 7’ye format atabilmeniz için öncelikle cdnizi bot etmeniz gerekir. Bu işlemi bilgisayarınızı yeniden başlatıp “Dell” tuşuna basıp çıkan ekrandan boot işlemlerine gelip cdromu gösterebilirsiniz. Yukarıda ki xp format atmak anlatımında resimli olarak gösteriliyor. Oraya bakabilirsiniz.

Kurulum için “install now” yazısına tıklayın.

Kuruluma başlıyor.

Sözleşmeyi kabul edip işleme devam edin.

Yükseltmek istiyorsanız (Vista’dan Windows 7’ye)Upgrade“, ilk kez Windows 7 kuruyorsanız “Custom” kısmını seçiniz.

Burada windows 7 yi kurmak istediğiniz bölümü seçiniz.

Bu ekranda hardiskinizi bölebilir veya diğer sürücüyü silebilirsiniz.

Kurulum için gerekli dosyalar kopyalanıyor.

İşleme devam ediyor.

Kurulumun sonlanmasına son adımlar.

Bilgisayarınız otomatik olarak yeniden başlatılacak.

Windows 7 oturumu açılıyor.

Kurulum için son adım gerçekleşiyor.

Masaüstünüz ilk kullanım için hazırlanıyor.

Bu ekranda bilgisayarınızın ismini giriniz.

Paroal oluşturmak istiyorsanız parola giriniz. İstemiyorsanız boş bırakınız.

Ürününüzle birlikte size verilen etkinleştirme anahtarını giriniz. Eğer anahtarınız yoksa 30 günlük ücretsiz kullanım hakkına sahipsiniz.

Bu ekranda güncelleştirme yapıp yapmamasını isteyebilirsiniz.

Saatinizi ve tarihinizi ayarlayınız.

Ağ türünü seçiniz.

Size verdiği ağ parolasını bi yere not ediniz. Bu parola dosya paylaşımlarında kullanılır.

Ayarlarınız kaydedilip işleme devam ediliyor.

Masaüstünüz artık açılmak üzere.

Bilgisayarınız kullanıma hazır. Windows 7 bir çok donanımın driverını otomatik olarak yükler. İstisna durumlarda ise el ile kurmayı deneyiniz.

Windows 8 Format Atmak

Windows 8 Videolu Anlatım

Önemli: Windows 8 kurulum ekranı sizde değişiklik gösterebilir. Aşağıdaki anlatım Microsoft’un resmi web sitesinden indirilen Windows 8 deneme sürümü ile gerçekleştirilmiştir.

Windows 8 ile birlikte artık format atmak çok daha kolaylaştı. Öyleki artık bir ilköğretim öğrencisi dahi kolayca format atabilecek. Windows 7 ile birlikte başımızı döndürüren Microsoft, yeni sürümü Windows 8 ile karşımızda. Bugün bu yazımızda Windows 8 format atma konusunu ele alacağız.

Kurulum Cd’nizi bilgisayarınıza yerleştirip kurulumu başlatınız. Aşağıdaki ekranda şuan kurulu olan işletim sisteminin bulunduğu sürücüye yükleme yapmak için “Install now“, eğer ki başka bir sürücüye yükleme yapmak istiyorsanız “Install on another partition” seçeneğini seçip yüklemeye devam edin. Biz bir çoğunuz “Install now“u tercih edeceği için bu yolla devam ediyoruz.

Sözleşmeyi kabul edip devam ediyoruz.

Bu ekranda bilgisayarınızı ne amaçla kullanacağınızı soruyor. “Nothing” yani hiçbir şey diyerek devam edin.

Bu ekranda size dosyalarınızı sağlama almanız için son bir uyarı veriyor. Dosyalarınızı sağlama aldıktan sonra yani format atılmayacak sürücüde muhafaza ediliyorsa “Install” diyerek kurulumu başlatıp işleme devam edin.

Yukarıdaki ekrandan sonra gerekli kurulum dosyaları bilgisayarınıza aktarılır ve bilgisayarınız yeniden başlatılır. Bilgisayarınız yeniden başlatıldıktan sonra aşağıdaki ekran ile karşılaşacaksınız, bu ekranda bilgisayarınızın ismini girmenizi ve eğer değiştirmek isterseniz arka plan değişikliği yapmanıza müsade ediyor. Sonrasında “Next” diyerek işleme devam edin.

Bu ekranı “Use express settings” diyerek geçin.

Bu ekranda Microsoft hesabınızı kullanarak (hotmail) Windows 8’in farklı özelliklerinden faydalanabilirsiniz. Boş bırakmanıza izin vermiyorsa sahibi olduğunuz veya tanıdığınız birinin bir hotmail adresini yazınız.

Bilgisayarınızda hesap oluşturmak için kullanıcı adı girin. Eğer hesaba şifre koymak istiyorsanız şifre kullanabilirsiniz. (Şifre alanı isteğe bağlıdır) Bu ekrandan sonra ayarlar kaydedilip, bilgisayarınız kullanımınıza sunulur.

Windows 8 format atma işlemi sona erdi, bilgisayarınız kullanıma hazır.

E-NasilYapilir.com

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , ,

54 Yorum

 1. ORHAN diyor ki:

  ARKADASLAR BENIM PC ISLETIM SISTEMI WINDOWS 7 COKDU AMA NASIL OLUYORSA INTERNETIL KULLANIYORUM VIDEO CANLI YAYIM FALAN IZLIYORUM AMA SES GELMIYOR BU NEDEN OLA BILIR LUTFEN YARDIM EDIN

 2. Umut diyor ki:

  benım pc m windows XP ama boot programımın içi daha farklı Deişik Napabilirim *?? Acil yardım ?

 3. erkan diyor ki:

  sa adım erkan bilgisayar kullanmasını bilmiyorum nasıl bilgisayar kullana bilirim yardımcı olursanız memnun olurum ne yapsam bilgisayarda ne format atabiliyorum nede kendime oyun kura biliyorum bilgisayar kullanamadığım için herkes beni hiçe sayıorlar halkın gözünden düştüm kimseden yardım alamıyorum yardımcı olursanız memnun olurum hayırlı geceler dilerim

 4. okan diyor ki:

  gayet açıklayıcı ve çok basit anlatım… TEŞEKKÜRLER!!!!

 5. Videoanlatim.Net diyor ki:

  analtımınıza bayıldım ben bile format atabildim bu şekilde

 6. kayseri evden eve diyor ki:

  teşekkürler güzel paylaşım

 7. mustafa vural diyor ki:

  teşekkürler

 8. kayseri evden eve taşıma diyor ki:

  çok sağol çok işime yaradı

 9. kayseri evden eve diyor ki:

  teşekkürler

 10. Mutlu diyor ki:

  Mükemmel bir anlatım.

 11. ağa elbistanli diyor ki:

  hakketten uğur arkadaşım. Hocam allah razı olsun. Hocam bazıları bilgisayarı

  biliyorum diye bizlere abuk subuk şeyler yazıyorlar ama arkadaşlarada

  önericem bu siteyi çok güzel. bu siteden hiç ama hiç ayrılmayacam

 12. YUNUS diyor ki:

  SİTENİZE HİÇ GİRMEDİM İLK DEFA FORMAT KONUSUNA BAKTIM VE GERCEKTEN COK ACIKLAYICI RAHATLIKLA ANLAŞILABİLİR SEKİLDE ANLATILMIS COK FAYDALI OLDU COK TESEKKUR EDERIM EMEGI GECEN HERKESE

 13. bugun formatladım 2 pc aldım yanıma resımlere bakarak ısımı hallettım emegınıze saglık

 14. Uğur diyor ki:

  Gayet açıklayıcı olmuş çok teşekkür ederim

 15. sohbet odaları diyor ki:

  çok tşkler hocam gercekden cok isime yaradi bu konu allah sizden razi olsun

 16. Cenk soylu diyor ki:

  Resimlere bakarak format attım çok sağolun

 17. kombi servisi diyor ki:

  Resimli anlatım olması güzel. Bilmeyenler için faydalı olacaktır.

 18. Dekorasyon diyor ki:

  Format atma konusunda zorluk çekenler için güzel bir paylaşım olmuş teşekkürler

 19. sohbet diyor ki:

  w7 den şaşmayacaksın , önceden ne uğraşırdık disk tak cd’yi çıkart vs:) artık şimdi herşey çok daha kolay, paylaşım için tşkler.

 20. sony diyor ki:

  Bilmeyenler için güzel anlatım olmuş. Teşekkür ederiz.

 21. webmaster diyor ki:

  cok isime yaradi fakat benim disk sata o yuzden belli bir yerden sonra islem yarida kaliyor

 22. 4TheFuN diyor ki:

  Teşekkürler yararlı bir konu

 23. Rica ederiz arkadaşlar, en güzel şekilde formatın nasıl atıldığını aktarabilmişsek ne mutlu bize.

 24. cod3r diyor ki:

  çok guzel anlaşmışsınız ,detaylı bir şekilde elinize sağlık

 25. Gurkqn diyor ki:

  Merhaba, teşekkür ederim gerçekten çok açıklayıcı bir konu olmuş PayLaşım için teşekkürler. Sayenizde format nasıl atılır öğrendim.

 26. SeA_ diyor ki:

  Ellerinize sağlık harika bir makale olmuş ayrıca yazı fontu da çok güzel…

 27. hasanbenna diyor ki:

  çok guzel anlaşmışsınız ,detaylı bir şekilde elinize sağlık

 28. grknht diyor ki:

  Teşekkürler,baya faydalı olmuş.

 29. Namaath diyor ki:

  gercekten güsel bir açıklama olmus.ellernize saglık. hem görsel olarak hemde bilgi olarak doyurucu olmuş. emeklerinize teşekkürler.

 30. exbono diyor ki:

  Güzel bir anlatım olmuş emeğine sağlık, çoğu insan format işlemleri için bu tarz bigilendiren yazılar arıyor sebebi yanlış anlatımların kişisel verileri geri getirilmeyecek şekilde yok etmesi, anlatım gayet başarılı ve doğru bilgiler içeriyor, windows 7 ve xp den sonra windows 8 için de güzel bir anlatım bekliyoruz teşekkürler.

 31. zafergunay.com diyor ki:

  Aciklamali anlatimlarin icin tesekkurler Yazilarin devamini bekliyorum.

  Saygilar

 32. serdarhan diyor ki:

  Çok detaylı bir anlatım olmuş toplu olarak hepsini pc ye indirsek çok iyi olurdu yinede tşkler

 33. OgLcN diyor ki:

  Gerekli bir bilgi teşekkurler

 34. blendlive.com diyor ki:

  Çok Guzel Bir Paylaşım Olmuş Üstadım Bilmeyen Arkadaşlarmızın Faydasına Olacagına Emınım..

 35. BoRN diyor ki:

  İşte bu :) teşekkür ederiz kalitenize yakışır bir paylaşım.

 36. Vefa diyor ki:

  teşekkürler güzel paylaşım için gerçekten bilmeyenlerin işine yarayacak bi paylaşım

 37. YakupNone diyor ki:

  Format atmasını bilmeyenler için güzel bir anlatım

 38. inter diyor ki:

  Çok yararlı bir kaynak gerçekten mantıklı ve kolay bir anlatım yapılmış..

 39. Ömer Faruk Genç diyor ki:

  Çok teşekkürler bende w7 de artık format atabileceğim sağolun

 40. collabo diyor ki:

  win7 format çok işime yaradı . teşekkür ederim . paylaşımlarını zevkle takip ediyorum devamını diliyorum . kolay gelsin.

 41. Chat diyor ki:

  “PC” üzerine int üzerinde böyle bilgileri bulabilmek güzel bilmeyenlerin işine haddinden fazla faydası olur paylaşım için teşekkürler.

 42. Yorumunuz için teşekkürler.

 43. Mehmet diyor ki:

  Mükemmel ötesi bir kaynak, format nasıl atılır bu sitede öğrenilir. Gerisi hava civa.

 44. Rica ederiz, yardımcı olabildiysek ne mutlu bize.

 45. Pelin diyor ki:

  Teşekkür ederim, sayenizde format nasıl atılır öğrendim.

Trackbacks for this post

Yorum Yapın