Facebook çok büyük bir platform. Haliyle bilgisayar korsanları da gözünü facebook hesaplarınıza dikmiş durumda. Facebook hesabınızdaki herhangi bir güvenlik zayıflığı başkalarının hesabınıza girmesine neden olabilir. Bir çok tanıdığınıza mesaj atıp borç para isteyebilir. Kötüye kullanılacak bir sürü özelliği var facebook’un. Peki Facebook adresimizi nasıl daha güvenli hale getirebiliriz?

Aşağıdaki adımları adım adım uygulayarak bir nebze olsun Facebook adresinizi koruyabilirsiniz.

 

Keyloggerlardan Korunmak

Keylogger nedir ilk önce onu tanımlayalım. Keylogger en basit haliyle bir programdır. Klavyede yazdığınız tüm yazıları kayıt altına alır. facebook.com yazdınız ve girdiniz. Keylogger facebook.com yazdığınızı kaydetti. Ve hackerlar artık kullanıcı adınızı ve şifrenizi yazmanızı bekliyor. Keylogger olduğunu bilmediğiniz için kullanıcı adı ve şifrenizi girdiniz. Gitti şifreler! Şifrelerimi alamamaları için ne yapabilirim diyorsanız eğer mümkün olduğunca internet kafelerden önemli hesaplarınıza giriş yapmayınız. Eğer zorunlu iseniz ekran klavyesi ile şifrenizi yazınız. Çoğu keylogger ekran klavyesini kayıt edemez. Ekran klavyesi nasıl açılır görmek için aşağıdaki yazımızda bir göz atın.

 

 

Şifremizi Güçlendirmek

Çoğumuz şifre oluştururken kendi hayatımızla alakalı şifreler koyarız. 1983 doğumlu isek 83 veya bulunduğumuz ilin plaka numarası vs. Bunlar kırılması kolay şifrelerdir. Şifre girerken mutlaka hayatınızla bir alakası olmayan zor ve hatırlanabilir bir şifre girmeniz gerekiyor. Aşağıdaki makaleye göz atarak güçlü şifre oluşturabilirsiniz.

 Facebook’a girildiğinde sms veya mail gelmesi

Hackerları niye hep uzakta ararız ki? Belki bir arkadaşınız belki de ailenizden birisi şifrenizi biliyor olabilir. Şifrenizi değiştirmedikleri için Facebook hesabınızın hacklendiğini bilemezsiniz. İşte tam da bu durumlar için Facebook’un çok güzel bir özelliği var. Aşağıdaki makaleyi uygulayarak facebook hesabınıza girildiğinde facebook’un size kısa mesaj veya mail ile haber vermesini sağlayabilirsiniz.

Facebook Oturum Kapatma

Diyelim ki bir cahillik edip size ait olmayan bir yerde facebook’unuzu açık bıraktınız. Ve oraya gitmek sizin için tam bir işkence. İşte böyle durumlar için Facebook programcıları mükemmel bir iş çıkarmış. Aşağıdaki yazıyı uygulayarak uzaktaki bilgisayardan facebook oturumunuzu kapatabilirsiniz.

Son olarak. Facebook şifrenizi en yakın arkadaşınız da olsa kimseye vermeyin. Kırgınlık veya kavga sonucu kötü işlere alet olabilirsiniz. Ve mümkün mertebe Facebook hesabınızda özel, önemli bir bilgi saklamayın.
Hepinize bol Güvenlikli yarınlar.