Bilgisayar`a [Localhost] WordPress Kurulumu

WordPress siteniz var ise denemeler yapmak için bilgisayara kurmak isteyebilirsiniz. Veya bilgisayarınızda internet yoksa evde wordpress sitenize konu ekleyebibilir, daha sonra internete girip online sitenize yazıları import edebilirsiniz. Herneyse konumuza dönelim.

Bilgisayar`a wordpress nasıl kurulur?

1. Öncelikle bilgisayarınızda Php ve mysql çalıştırmak için localhost programı olması gerekiyor. Eğer bilgisayarınızda php çalıştırmak için bir program yüklü değilse hemen kurun. Aşağıdakiler bu alanın en pöpüler yazılımlarıdır. Hepsi ücretsizdir.

  • XAMPP
  • MAMP
  • WampServer (Önerilir)
  • AMPPS
  • EasyPHP
  • Hiawatha
  • VertrigoServ

Benim en sevdiğim program WampServer. Bu yüzden anlatımı wampserver üzerinde yapacağız. Zaten hepsinin kurulumu genel olarak aynı.   2. Wampserver’i normal ayarlarıyla kurulumu yapın. Daha sonra sağ taskbar’da yeşil şekilde görünecektir. (Eğer kırmızı sörünürse sağ tıklayıp tüm servisleri restart edin. Hala kırmızı ise Skype programı açıksa tamamen kapatın. Hala kırmızı durumda ise başka bir program wamp server’in portunu kullanıyor demektir.)   3. Haydi fazla uzatmadan işe hemen başlayalım. WordPress.org sitesine girip WordPress’i indirin. Eğer Türkçe wordpress kurmak istiyorsanız wordpress-tr adresine girip indirin.   4. C:\wamp\www klasörüne giriniz. Wamp kurduysanız ana dizini burasıdır. Başka bir program kurduysanız ana dizinini bulunuz. Burada bi klasör oluşturup adını mesela wordpress koyalım.

 

 

 

5.  İndirdiğiniz wordpress zipli dosyayı wordpress klasörünün içine atın.

 

 

6. Şimdi Phpmyadmin’e girip database oluşturacağız. Wamp’a gelip tıklayın. Açılan pencereden Phpmyadmin‘e tıklayın. Veya tarayıcınıza http://localhost/phpmyadmin/ yazınız. Eğer bir sorun olursa http://127.1.1.1/phpmyadmin/ yazınız ve phpmyadmin’e giriniz.   7.  Phpmyadmin’e giriniz. Language kısmından dili Türkçe yapabilirsiniz. Şimdilik ingilizce kalsın, anlatıma ingilizce devam edeceğim. Daha sonra yukarıdaki menüden Database bölümüne giriniz.


 

 

8. Açılan sayfada yeni bir db oluşturacağız. Db adını buraya giriyoruz. WordPress girmek zorunda değilsiniz. İstediğiniz kelimeyi girebilirsiniz. (Türkçe karakter olmamak şartı ile). Daha sonra Create butonuna basın ve db oluşsun.

 

 

9. Evet Phpmyadmindeki işimiz bu kadar. Evet geldik en kritik yere. Tarayıcınıza gelip localhost/wordpress veya 127.1.1.1/wordpress yazın ve sitenize girin.   10.  Ayar oluştur butonuna tıklayın.

 

 

 

 

 

 

11. Karşımıza çıkan sayfada bizden phpmyadmin bilgilerini istiyor. Wp adını en üste yazıyorsunuz. Ben wordpress olarak açmıştım database’yi. Eğer Wamp kurduysanız kullanıcı adı : root  Şifre : boş olacak. Diğer localhost programlarında ne olacak araştırarak bulabilirsiniz. Diğer alanları ellemeyiniz.

 

 

 

 

12. Evet geldik işin en kolay yerine.Bu yukardaki bilgileri gönderdiğinizde Kurulum Yap butonu gelecek. Buna tıklayınız. Daha sonra karşınıza gelen ekranda site adınızı ve şifrenizi gireceksiniz. Bunları daha sonra değiştirebilirsiniz.

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir