Abdest Nasıl Alınır?

Kollar dirseklerin üstüne kadar sıvanarak, mümkün olursa, yüksek bir yerde durulup kıbleye dönülür. “Eüzü ve Besmele” okunur. Yani “Eüzübillahimineşşeytanirracim – Bismillahirrahmanirrahim” denir ve “Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya” diye niyet edilir. Bu niyeti abdest süresince kalbimizde bulundurmalıyız. Abdest sırasında gerekmedikçe konuşmamalıyız. Ayrıca her uzuv yıkanırken “Besmele” söylenip “Salatü Selam” getirilmesi de abdestin edeblerindendir.

Ellerin Yıkanması

Eüzü-Besmele ve niyetten sonra eller, bileklere kadar üç kere yıkanır. Parmakların arasına ovularak su geçirilir; yüzük varsa, olduğu yerde oynatılarak altının yıkanması sağlanır.

Ağıza Su Verilmesi

Sağ avuçta ağıza üç kere ayrı ayrı su alınır; her defasında ağız iyice çalkalanır. Bu arada misvak varsa onunla, yoksa baş ve şehadet parmaklarıyla dişler kanatılmaksızın ovularak temizlenir.

Buruna Su Verilmesi

Sağ avuçla, buruna üç kere ayrı ayrı su verilir; her defasında sol elle sümkürülerek burun temizlenir. (Ancak oruçlu olanlar, ağız ve buruna aldıkları suyun boğaza kaçmamasına dikkat ederler.)

Yüzün Yıkanması

İki avuçla birlikte ayrı ayrı üç kere su alınarak her defasında yüz, yavaşça alından aşağıya doğru yıkanır. Saçların bittiği yerden çene altına ve kulak yumuşaklarına kadar yüzün her tarafı oğuşturulur. Sakal başı ile kulak arasındaki kılsız yerler ile kulak yumuşağı dipleri de yıkanır. Göz pınarlarına, kaş diplerine, bıyık altlarına suyun gitmesi sağlanır. (Sakalı olanlar, sakalın çeneden aşağı uzamış kısmını mesheder ve sık olan sakalı bir avuç su ile aşağıdan yukarı doğru parmaklarla aralarlar.)


Sağ Kolun Yıkanması

Önce sağ kol dirsekle birlikte, sol elin yardımıyla, kuru bir yer kalmayacak şekilde oğuşturularak üç kere yıkanır.

Sol Kolun Yıkanması

Sol kol dirsekle birlikte, sağ elin yardımıyla, kuru bir yer kalmayacak şekilde oğuşturularak üç kere yıkanır.

Başın Meshedilmesi

Sağ el yeni bir su ile ıslatılıp, sağ elin içi ve parmaklar, başın üzerine konularak dörtte biri bir kere meshedilir. Başın tamamını meshetmek isteyen kimse, ıslatılan iki avucunu ve parmaklarını, başın ön tarafından enseye kadar çekerek başın tamamını kaplayacak şekilde mesheder.

Kulakların ve Boynun Meshedilmesi

İki el ıslatılarak, sağ elin işaret parmağı ile sağ kulağın içi; sol elin işaret parmağı ile sol kulağın içi; kulakların arkası da baş parmakların içleri ile meshedilir. Bu arada eller ıslatılmaksızın, geriye kalan üç parmağın dış tarafıyla da boynun arkası meshedilir.

Sağ Ayağın Yıkanması

Önce sağ ayak, parmak uçlarından başlanarak topuklar (ayak bileğindeki yüksekçe kemikler) ile  birlikte sol el ile üç kere yıkanır. Bu yıkama, sağ ayağın küçük parmağından başparmağa doğru olur ve sol elin serçe parmağı ile de ayak parmaklarının arası oğuşturularak yıkanır.

Sol Ayağın Yıkanması

Sol ayak yine sol el ile, diğer ayağın yıkanışında olduğu gibi üç kere yıkanır; ancak bu defa yıkama, sol ayağın baş parmağından küçük parmağa doğru olur.

Abdest bittikten sonrra kıbleye karşı “Kelime-i Şehadet” okunur. Bilenler “Kadr Süresi“ni bir veya iki yahut üç kere okuyabilirler.

“Abdest Nasıl Alınır?” üzerine 5 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir