WordPress ile podcast yayıncılığı nasıl yapılır?

WordPress artık sadece blog alanında değil bir çok alanda kullanılıyor. Bugün tüm web sitelerinin %33’ü WordPress olduğunu düşünürsek podcast için bir çözümü olmaması şaşırtıcı olurdu.

WordPress ile Podcast açmak için iki seçeneğimiz var :

 • Tema Yardımı ile (Ücretli)
 • Eklenti yardımı ile

Tema Yardımı ile Podcast yayıncılığı yapma

Podcasty teması ile hostinge ve başka hiç bir şeye ihtiyaç duymadan sanki mp3 yüklüyormuş gibi podcast yayıncılığı yapabilirsiniz. Itunes Podcast uyumluluğu sayesinde podcast’inizi Apple cihazlarında dinletebilirsiniz.

Podcasty temasını Themeforest sitesinden edinebilirsiniz.

Plugin Yardımı ile Podcast yayıncılığı yapma

Aşağıda listesini vereceğim pluginler ile kolayca podcast yayıncılığı yapabilrisiniz. Bunun için hangi temayı kullandığınızın önemi yok, bu eklentiler podcast hizmetini sunuyor. Hepsi ücretsiz ama hostinglerini kullanmak isterseniz aylık cüzzi miktarda ödeme yapmanız gerekiyor.

Benim Powerpress eklentisini tavsiye ediyorum. Kullanımı kolay, çok özelliği var ve en popüler olanı.

 

WordPress’de yazıya tablo ekleme [Easy Table]

WordPress yazı içine tablo eklemek isterseniz bunun için mükemmel bir eklenti var. Eklentinin adı Easy Table. Bu eklenti sayesinde yazı içine kolayca html bilmeden kod ekleyebilirsiniz.

Öncelikle eklentiyi yüklemek için Eklenti Ekle bölümündeki arama bölümüne Easy Table yazın ve eklentiyi kurun.

Eklentiyi kurduktan sonra Yazı yazma bölümüne gelip html kısmına aşağıdaki kodu yazınız.

col1 col2 col3
col4 col5 col6

Sol bölümden Ayarlar’a girip Easy Table bölümüne girin. Sağ bölümde deneme amacı ile tablonuzu oluşturabilirsiniz ve ön izleme yapabilirsiniz.

Yukarıdaki resimde kullanılmış kod.

Just test table
no head1 head2 head3
1 row1col1 row1col2 row1col3
2 row2col1 row2col2 row2col3
3 row3col1 row3col3
4 row4col1 row4col2 row4col3

WordPress dosyalarını otomatik dropbox`a yedekleme [WordPress Backup to Dropbox]

Dropbox çıktı çıkalı belki de interneti değiştirdi diyebiliriz. Dropbox ile mükemmel uygulamalar yapılabiliyor. Şu anki mükemmel uygulamamız, wordpress yedeğini otomatik olarak dropbox’a yükleme. Sitenizin yedeğini alıyorsunuz ve serverinizden yer eksilmiyor. Hem de bir sorun olduğunda dropbox’daki yedeği sitenize yükleyebilirsiniz. Bence mükemmel. Nasıl kullanılır inceleyelim.

 

1. Öncelikle Eklenti Kur bölümüne girip WordPress Backup to Dropbox diye arama yapın ve şimdi kur diyerek eklentiyi kurun.

 

2. Eklentiyi etkinleştirin ve Sol menüden Wpb2d‘nin üzerine gelip Backup Settings‘e tıklayın. Direk bu sayfaya da girebilirsiniz.

3. Açılan sayfadan Authorize butonuna tıklayın. Dropbox kullanıcı adı ve şifrenizi yapıp giriş yapın.

4. Uygulamaya izin vermeniz gerekiyor. Allow butonuna basıp izin verin.

 

5. Şimdi WordPress admin panelindeki Backup Settings sayfasına gidin ve Continue butonuna tıklayın.

6. Açılan sayfada ayarlamaları yapacağız.

 

Day and Time bölümüne hangi gün yedek alacağınızı seçin.

Frequency bölümünden yedek alma sıklığını seçin.

Aşağıdan toggle all seçeneğini işaretleyip yedeklemek istediğiniz dosyaları seçin.

Bilgisayar`a [Localhost] WordPress Kurulumu

WordPress siteniz var ise denemeler yapmak için bilgisayara kurmak isteyebilirsiniz. Veya bilgisayarınızda internet yoksa evde wordpress sitenize konu ekleyebibilir, daha sonra internete girip online sitenize yazıları import edebilirsiniz. Herneyse konumuza dönelim.

Bilgisayar`a wordpress nasıl kurulur?

1. Öncelikle bilgisayarınızda Php ve mysql çalıştırmak için localhost programı olması gerekiyor. Eğer bilgisayarınızda php çalıştırmak için bir program yüklü değilse hemen kurun. Aşağıdakiler bu alanın en pöpüler yazılımlarıdır. Hepsi ücretsizdir.

 • XAMPP
 • MAMP
 • WampServer (Önerilir)
 • AMPPS
 • EasyPHP
 • Hiawatha
 • VertrigoServ

Benim en sevdiğim program WampServer. Bu yüzden anlatımı wampserver üzerinde yapacağız. Zaten hepsinin kurulumu genel olarak aynı.   2. Wampserver’i normal ayarlarıyla kurulumu yapın. Daha sonra sağ taskbar’da yeşil şekilde görünecektir. (Eğer kırmızı sörünürse sağ tıklayıp tüm servisleri restart edin. Hala kırmızı ise Skype programı açıksa tamamen kapatın. Hala kırmızı durumda ise başka bir program wamp server’in portunu kullanıyor demektir.)   3. Haydi fazla uzatmadan işe hemen başlayalım. WordPress.org sitesine girip WordPress’i indirin. Eğer Türkçe wordpress kurmak istiyorsanız wordpress-tr adresine girip indirin.   4. C:\wamp\www klasörüne giriniz. Wamp kurduysanız ana dizini burasıdır. Başka bir program kurduysanız ana dizinini bulunuz. Burada bi klasör oluşturup adını mesela wordpress koyalım.

 

 

 

5.  İndirdiğiniz wordpress zipli dosyayı wordpress klasörünün içine atın.

 

 

6. Şimdi Phpmyadmin’e girip database oluşturacağız. Wamp’a gelip tıklayın. Açılan pencereden Phpmyadmin‘e tıklayın. Veya tarayıcınıza http://localhost/phpmyadmin/ yazınız. Eğer bir sorun olursa http://127.1.1.1/phpmyadmin/ yazınız ve phpmyadmin’e giriniz.   7.  Phpmyadmin’e giriniz. Language kısmından dili Türkçe yapabilirsiniz. Şimdilik ingilizce kalsın, anlatıma ingilizce devam edeceğim. Daha sonra yukarıdaki menüden Database bölümüne giriniz.

 

 

8. Açılan sayfada yeni bir db oluşturacağız. Db adını buraya giriyoruz. WordPress girmek zorunda değilsiniz. İstediğiniz kelimeyi girebilirsiniz. (Türkçe karakter olmamak şartı ile). Daha sonra Create butonuna basın ve db oluşsun.

 

 

9. Evet Phpmyadmindeki işimiz bu kadar. Evet geldik en kritik yere. Tarayıcınıza gelip localhost/wordpress veya 127.1.1.1/wordpress yazın ve sitenize girin.   10.  Ayar oluştur butonuna tıklayın.

 

 

 

 

 

 

11. Karşımıza çıkan sayfada bizden phpmyadmin bilgilerini istiyor. Wp adını en üste yazıyorsunuz. Ben wordpress olarak açmıştım database’yi. Eğer Wamp kurduysanız kullanıcı adı : root  Şifre : boş olacak. Diğer localhost programlarında ne olacak araştırarak bulabilirsiniz. Diğer alanları ellemeyiniz.

 

 

 

 

12. Evet geldik işin en kolay yerine.Bu yukardaki bilgileri gönderdiğinizde Kurulum Yap butonu gelecek. Buna tıklayınız. Daha sonra karşınıza gelen ekranda site adınızı ve şifrenizi gireceksiniz. Bunları daha sonra değiştirebilirsiniz.

 

 

 

 

 

WordPress resim sitemap [Eklenti]

WordPress’in en pöpüler uygulamalarından biri olan sitemap eklentisinin bir de ikiz kardeşi var. Bu eklenti de resimler için sitemap. Aslında neden bu kadar geç meşhur oldu bu eklenti anlamak güç. Herneyse lafı fazla uzatmadan.

Google XML Sitemap for Images Eklentisini wordpress sitenize kurmak için tıklayın.

 

Eklentiyi kurduktan sonra Araçlar bölümünden Image Sitemap bölümüne girin.

 

Create Sitemap butonuna tıklayın.

 

 

Hepsi bu kadar. Bu adresten demo’ya bakabilirsiniz.

Facebook wordpress eklenti ayarları nasıl yapılır?

WordPress sitesi sahipleri zaten web sitelerine facebook beğen uygulaması veya yorumlar eklentisini kurmuşlardır. Tüm sitelerde bunu görmek mümkün. Yaklaşık 2-3 senedir de gayet yayılmış durumda. Facebook bu eklentileri bir arada toplayıp kapsamlı bir eklenti çıkardı. Şimdiye kadar kullandığınız tüm eklentileri unutun diyerek idaali bir şekilde konuya girelim.

Unutun dedim çünkü Facebook bu eklenti ile her şeyi içinde toplamış. Bu eklenti ile neler yapabilirsiniz sıralayalım.

 • Web sitenizde gönderdiğiniz yazıları Facebook’a otomatik göndermek (Social Publisher). Ayrıca Kendi hesabınızla da gönderebilirsiniz.
 • Web siteye Facebook beğen uygulaması eklemek.  (Facebook Like)
 • Web siteye Facebook Abone Ol butonu eklemek (Subscribe Button)
 • Web siteye Facebook Gönder butonu eklemek (Send Button)
 • Web siteye Facebook yorumları eklemek (Comments)
 • Web sitenin sağına Facebook Öneriler veya beğen tab’ı koymak (Recommendations Bar)

Şimdi Hepsini teker teker uygulayacağız. Önce eklenti nasıl kurulur ona bakalım

 

1.Adım : Facebook Eklentisini Kurma

 

Öncelikle WordPress Panelimizden Eklentiler kısmından Yeni Ekle’ye girin. Aram kısmına Facebook Yazıp ilk gelen eklentiyi kurun. Ve eklentiyi Aktifleştirin.

 

Eklentiyi aktifleştirdikten sonra aşağıdaki gibi bir yazı çıkacak admin panelinin en üstünde. Kırmızı ile işaretlenmiş “Configure the Plugin” yazısına tıklayın.

2.Adım : Facebook Uygulama Ayarları

Bu bölüm biraz karışık. Facebook Developer Tools’dan yeni bir uygulama yapmamız gerekiyor. Hemen Başlayalım.

Şu adrese girin. Açılan sayfada Yeni uygulama oluştur’a tıklayın.

 

Bu bölüm pek Türkçeleştirilmemiş. Korkmayın Türkçeye çevireceğim. App Name yazan yer Uygulamamızın adı oluyor. Buraya Sitenizin adını veya istediğiniz bir şeyi yazabilirsiniz. Alt taraftaki uygulama ad alanı kısmına sitenizin adını birleşik şekilde yazın. Veya başka bir isim de verebilirsiniz. Eğer Daha önce alınmadıysa “Avaible” yazısı çıkacak. Ve Devam butonuna basıp devam ediyoruz.

 

 


Açılan sayfadaki bölümü aşağıdaki resme göre doldurun.

1-2 ve 3 olarak belirttiğim yerler lazım olacak kayıt edin.

App Domain yazan yere site adresinizi yazınız. Domaini iki şekilde girin. www.e-nasilyapilir.com ve e-nasilyapilir.com şeklinde. Sorun çıkarabiliyor.

Sitenizin Kategorisini belirtin. Çok lazım değil.

Siteniz ile kullanmak istediğiniz yerleri doldurun. Ben sadece Website with Facebook Login seçeneğini kullanacağım için sadece o kısma site adresimi yazdım. Facebook Like, Send button vs. için bu yeterli. Daha gelişmiş uygulamalar yapmak için aşağıdakileri doldurmalısınız.

Değişiklikleri Kaydet diyoruz ve devam ediyoruz ve yukarıda Facebookun mükemmel ingilizce türkçe karışımı bir mesajı geliyor. “Değişikliklerin Several Minutes alabileceğini unutma”. : ).

 

 

3.Adım : WordPress Ayarlarını yapma

 

WordPress sol menü’de Facebook butonuna tıklayın. Açılan sayfanın en altında aşağıdaki gibi bir ekran gelecek. Size kayıt etmenizi söylediğim yerleri buraya yapıştırıyoruz.

App ID yerine 1 numaralı kaydı yazıyorsunuz.

App Secret yerine 2 numaralı kaydı.

App Namespace yerine 3 numaralı kaydı. Uygulamaya verdiğiniz url oluyor bu. Değişiklikleri kaydet diyorsunuz.

 

 

Değişiklikleri kaydetdikten sonra aşağıdaki gibi bütün araçlar listelenecek. Bunları teker teker en aşağıda açıklayacağım.

Widgetler (Bileşenler) bölümüne girip bunları sitenizin istediğiniz yerinde konumlandırabilirsiniz.

 

Social Publisher Ayarları (WordPress Bloga eklediğiniz yazıları otomatik fan sayfasına ekleme)

 

Başlıkda de belirttiğim gibi siteye eklediğiniz yazıları otomatik olarak Fan sayfanıza ekliyor. Facebook’a izin ver yapınca “Publish The fan page” bölümünden yönettiğiniz sayfaları görebilirsiniz. Seçtiğiniz sayfada yazuılarınız otomatik olarak yayınlancacak.

Publish to author’s Timeline seçeneğini işaretlerseniz kendi facebook sayfanızda da yayınlanır. İptal etmek için Social Publisher’in yanındaki işareti kaldırın ve kaydedin.

 

Facebook like (Beğen) ekleme

Çoğumuz zaten bir kere bile olsa Facebook beğen butonunu sitemize kurmuşuzdur. Bilmeyen olabilir diye açıklayayım.

Send işaretini işaretlerseniz like düğmesi Gönder işlevini görüyor.

Show Faces : Beğenenlerin yüzleri gözüksün mü?

Layout :  Aşağıda resimlerle ifade edeyim.

 

Standart’ı işaretlerseniz Facebook beğen şöyle çıkacak 

 

Button Count  : 

 

Box Count : 

 

Width ile genişliği ayarlıyoruz.

Colo Shema  : Light’ı seçerseniz beyaz Dark’ı seçerseniz koyu olacak facebook like iconu.

Postion : Sol veya sağa koyabiliyorsunuz.

Show on homepage’i işaretlerseniz facebook like düğmesi anasayfada da çıkacak.

 

Subscribe Buttonu eklemek (Abone ol butonu)

 

Kullanıcıların Sitenize abone olmasını sağlar. Like ile yaptığımız ayarlar burda da geçerli.

 

Send (Gönder) Butonu 

 

 

 

Eğer bir haber sitesine sahip iseniz bunu kullnmanızı öneririm. Şehit olan bir asker haberini kimsenin beğenmesini istemeyiz. Bu yüzden Gönder seçeneği daha mantıklı.

 

Facebook Yorum (Comments) ekleme

Sitenize facebook yorum bölümü eklenmesini sağlar. Kullanıcılar adını ve soyadını girmeyeceği için kolayca yorum yapar.

Number of Post : Görünecek yorum sayısı. Width ise genişliği. Hiç bir ayar yapmanıza gerek yok bütün yazılarınızın altında görünecek.

 

Facebook Recommendations Bar (Facebook Öneriler)

 

İşte en sevdiğim özellik. Web sitelerine girdiğinizde görmüşsünüzdür. Sağ tarafta çıkar ve 2 yazı görünür. Önerilen sayfalar, veya bunları da beğenin vs. Bu tip uygulamalar ziyaretçinin sitemizde durma saniyesini artırır. Kullanıcının sitede fazla durması Google aramalarında bizi üst sıralamada önemli bir faktör.

 

Trigger : Kullanıcın Scrool yaparak aşağıya inmesi

Read Time : Kullanıcın Makalenizi okurken geçirdiği zaman

Action : Tavsiye mi edilsin yoksa beğenilsin mi?

Side : Sitedeki konumu.

 

Aşağıdaki gibi görünecek.

 

 

Uzunca bir makale oldu. Aklınıza takılanları yorumlarda sorabilirsiniz. Hepinize kolay Gelsin.

 

 


All in one seo eklentisi ayarları

Eğer wordpress kullanıyorsanız All in one seo eklentisi ile bir şekilde karşılaşmışsınızdır. Şu an en popüler üçüncü eklenti. Peki bu eklentiyi daha effektiv kullanmak için neler yapmalıyız? Aşağıda adım adım neler yapmanız gerektiğini anlatacağım.

Plugin Status: Öncelikle eklentimizin çalışması için enable durumda olması gerekiyor.

 

Anasayfa Başlığı: Boşluklar dahil en fazla 60 karakter olmalı. Örn : E-Nasıl Yapılır?

Anasayfa Açıklaması:  En fazla 2 cümle yeterli. Örnek : Neyin nasıl yapıldığını özgün bir biçimde okuyucuya aktaran bilgi kaynağı.

Anasayfa Anahtar Kelimeleri : Buraya sıtemizle alakalı keywordleri yazıyoruz. En fazla 10 kelime girmeniz sizin yararınıza olur. Örnek :  nasıl yapılır, nasıl, nasıl olunur, yapmak, değiştirme, nasıl atılır, nasıl kılınır, yapılışı, resimli anlatim

Yazı Başlığı örnek : %post_title% » E-NasilYapilir.com

Sayfa Başlığı örnek : %page_title% » E-NasilYapilir.com

Kategori Sayfası Başlığı: %category_title%

Arşiv Sayfası Başlığı: %date%

Etiket Sayfası Başlığı: %tag% »  E-NasilYapilir.com

Arama Sayfası Başlığı: %search%

Açıklama: %description%

404 Sayfası Başlığı:     Sayfa bulunamadı %request_words%

Sayfalı Bölüm Biçimlendirmesi : – Bölüm %page%

Custom Post Types for SEO Column Support: post ve page

Google Plus Profile for Website: Google plus’da sayfa açıp linkini yazıyoruz.

META anahtar kelimelerine kategori isimlerini ekle :  Eğer kategori isimleriniz kısa ise ekleyebilirsiniz.

Use Tags for META keywords : Etiketleri keywords olarak kullanmak.

Dynamically Generate Keywords for Posts Page:  Sayfalarda otomatik keywords olusturmak için.

Kategori Sayfalarında noindex kullan:     İşaretlememek tavsiye olunur. Dublicate içeriği engellersiniz böylelikle.

Açıklamaları otomatik oluştur: Bunuda işaretlememiz tavsiye olunur.

Capitalize Category Titles: İlk harfi her zaman büyük gösteriyor. İşaretlemek size kalmış.

Diğerleri bizim için önemli değil.

Aşağıda bu siteye ait all in one seo ayarlarını görebilirsiniz.


WordPress beyaz sayfa sorunu nasıl çözülür?

WordPress taşıma yaparken en çok karşılaşılan sorunlardan bir tanesi. Hatanın sebebi ise eklentileri “pasif” yapmadan yedek almak. Öncelikle 2 adet çözümümüz var.

 

1.Yöntem

 

Adım 1 :  WordPress Plugins klasörünün adını değiştirin. (wp-plugins1 yapabilirsiniz.) (Eğer varsa WordPress Cache pluginini silin.)

Adım 2 :   Bütün plugins’leri teker teker ekleyin.

 

2.Yöntem

 

Adım 1 : Sitenizi taşımadan önce.  Admin panelinize girip Araçlar > Dışa Aktar’ı seçip Sitenizin yedeğiniz alın.

Adım 2 :  Eklentilerinizi ve tema dosyanızı yedekleyin.

Adım 3 : Yeni bir WordPress kurup eklentileri ve temanızı yükleyin.

Adım 4 : Araçlar kısmından İçe aktar’ı seçip tüm yazılarınızı import edin.

Bu kadar.