Windows’da send to (Gönder) Menüsünü düzenleme

Windows’da bildiğiniz gibi bir dosyaya sağ tıkladığınızda Gönder’a basarak kısaca o dosyayı bir yere gönderebiliyorsunuz. Peki Gönder menüsüne bir dosya eklemeyi veya orada bulunanları çıkarmayı düşündünüz mü? Mesela bir mp3 klasörü oluştursak ve mp3’e sağ tıkladığımızda gönder tuşuna basarak direk bu mp3 klasörüne atsak süper olmaz mı? Şimdi bu Gönder menüsü nasıl düzenlenir bakalım.

1. Herhangi bir bilgisayar penceresini açıp aşağıdaki yazıyı kopyalayıp enter’a basın.

%APPDATA%\Microsoft\Windows\SendTo

2. Evet, send to (Gönder) menüsünündeki tüm öğeler burada önümüzde. Şimdi buraya bir menü eklemek için o menünün kısayolunu ekliyoruz. Yani o dosyanın kısayolunu oluşturup buraya ekliyoruz.

Dosyanın kısayolunu oluşturmak için, Dosyayı sağ tık ile Gönder Penceresine sürükleyin. Daha sonra altdaki Kısayolunu buraya kopyala’ya tıklayın.

 

 

3. Aşağıda da gördüğünüz gibi send to menüsünü düzenledik. Bir mp3’e tıklayıp direkt olarak mp3 klasörüme atabiliyorum. Veya bir resim klasörü oluşturup bunu da send to bölümün eekleyebilirsiniz.

 

 

Eğer Send to (Gönder) menüsünden bir seçeneği silmek istiyorsanız yukardaki send to klasöründen silebilirsiniz.

 

Windows büyüteç açma ve kapatma

Windows’da büyüteç ile ufak yazıları veya resimdeki detayları daha büyük görmek için kullanabilirsiniz. Windows büyüteç i açmak için Klavyedeki Windows tuşu ile + tuşuna basarak açabilirsiniz. (Windows + )

Windows büyüteç i kapatmak için büyüteç penceresinin altındaki büyüteç simgesine tıklayın  ve çıkan penceredeki çarpıya basarak kapatın.

 

 

 

iki bilgisayar arasında dosya paylaşımı yapma

Eğer aynı network’de bulunuyorsanız ve işletim sisteminiz windows 7, Windows 8 ve vista ise aşağıdaki yöntem ile birbirnizin paylaşım dosyalarını görebilir ve aktarım yapabilirsiniz.

1. Windows taskbar’dan wireless veya lan bağlantınıza sağ tıklayıp Network ve Paylaşım dosyası yazısına tıklayın.

 

2. Sol menüden Change advanced sharing settings‘e girin.

 

 

3. Eğer Network’unuz kapalı ise Turn On seçeneğini işaretleyip, açınız.

 

 

4. Eğer şifre istenmesin istiyorsanız en aşağıdan Şifre bölümünü kapatın.

 

5. Public klasörü paylaşıma açın.

 

 

5. Bilgisayarım’a girin ve soldan Network’e girin. Bilgisayar adınıza tıklayın.

 

6. Bilgisayar adınıza tıkladığınızda public klasörünüz görünecek. Eğer bilgisayarınızdaki mp3 dosyasını paylaşıma açmak istiyorsanız, Yani karşınızdaki kullanıcının bu klasöre erişimini sağlamak istiyorsanız aşağıdaki adımları uygulayın.

 

7. Paylaşmak istediğiniz klasöre sağ tıklayıp Özellikler’e tıklayın.

8. Özellikler’den paylaşıma tıklayın.

 

9. Guest veya karşınızdaki bilgisayarın adını ekleyin. Add butonuna tıklayıp Share butonuna tıklayın. Daha sonra çıkan penceredeki tamam butonuna tıklayın.

 

 

10.  Gelişmiş Paylaşım ayarlarına girin.

 

11. Share this folder ( Bu klasörü paylaş ) seçeneğini işaretleyin.

 

Artık 2 bilgisayar arasında dosya transferi yapabilirsiniz.

Windows ikonlarını (simgelerini) düzeltme

Windows’da simgeleriniz bir şekilde bozulduysa veya bir kaç tane klasör bozuk görünüyorsa aşağıda işlemi uygulayarak tekrar eski haline çevirebilirsiniz.

1. Bütün klasörleri kapatın.

2. Klavyeden ctrl+shift+ESC tuşlarına aynı anda basarak görev yöneticisini açın.

 

3. Explorer.exe’ye bir kez tıklayın ve klavyeden delete tuşuna basın. Emin misiniz sorusuna evet diyin.

4. Altdaki bölüm gitmiş olacak. Korkmayın geri getireceğiz. Klavyeden Windows tuşuna ve R tuşuna aynı anda basın.

5. Daha sonraki görev yöneticisinden Application (Uygulamalar) bölümüne tıklayıp New Task (Yeni Görev) butonuna tıklayın.

 

6. Daha sonra açılan pencereye cmd.exe yazın ve enter tuşuna basın.

 

7. Açılan cmd penceresine aşağıdaki kodları kopyalayın. (Siyah ekrana sağ tıklayarak yapıştır yazısına tıklayın.)

 

CD /d %userprofile%\AppData\Local
DEL IconCache.db /a
EXIT

Userprofile bölümüne bilgisayar adınızı yazınız.

8. Daha sonra görev yöneticinizi açıp yeni göre diyerek explorer.exe yazın ve enter’a tıklayın. Tüm windows ikonları ve simgelerinin düzeldiğini göreceksiniz.

Box.net hesabına bilgisayardan erişme

Bildiğiniz gibi box.net çok sade bir dosya arşivleme ve bu dosyaları arkadaşlarınızla paylaşma servisi. Box.net’e dosya yüklemekden sıkıldıysanız bilgisayarınızda bir klasör oluşturup burdaan kolayca erişebilirsiniz.

1. Hepinizin box.net servisi olduğunu düşünerek kayıt olma aşamasını atlayarak başlıyorum. Eğer hesabınız yoksa burdan ücretsiz kayıt olarak box.net hesabına sahip olabilirsiniz.

2. Bilgisayarıma girip boş bir yere sağ tıklayın.

 

3. açılan pencereye next diyerek devam edin ve karşınıza aşağıdaki gibi bir pencere çıkacak. Bu bölümden “Choose a custom network location”u seçerek devam edin.

4. Açılan penceredeki boşluğa aşağıdaki adresi yapıştırın.

https://box.net/dav

 

5. 3-4 sn bekledikten sonra kullanıcı adı ve şifre soran bir ekran çıkacak. Buraya box.net kullanıcı adı ve şifrenizi giriniz.

 

Bilgisayar bölümüne girerek box folderini görebilirsiniz.

 

Eğer bir problem yaşarsanız şu update‘yi yükleyerek sorunu giderebilirsiniz.

 

 

Windows 7’de font nasıl yüklenir?

Tasarım ile uğraşıyorsanız font’lar (Yazı Tipleri) belkide en çok işimize yarayan araçtır. Tipografi sanatını tasarımlara aksettirmek yetenek isteyen bir daldır. O yüzden indirdiğimiz fontları Windows’a yüklemek ve bunları photoshop ile kullanmak çok basit. Öncelikle ücretsiz font sitelerini sıralayalım.

Şimdilik en pöüper font (Yazı Tipleri) siteleri bunlar.

Yeni başlayanlar için en baştan anlatacağım. Örnekleri en beğendiğim site olan dafont ile vereceğim.

 

Font (Yazı Tipleri) İndirme

dafont web sitesine girin. Yukarıda kategorilenmiş biçimde listeler var. Ben Cartoon(Çizgi film) kategorisine giriyorum. Fontların sağında download butonunu göreceksiniz. Tıklayın ve indirin.

Resmi büyütmek için tıklayın

Zip formatında inmiş olacak. Bu fontu zip’den çıkarıyoruz.

 

Fontu (Yazı Tipleri) bilgisayara yükleme

Fontu zip’den çıkardığınızda Fontun adı ile bir klasör oluşacak. Bu klasörün içine girin ve font’a 2 defa tıklayın. Sol yukarda install veya Yükle yazacaktır. Buraya bir kez tıkladığınızda font yüklenmiş olacak. Photoshop cs5 veya cs6 kullanıyorsanız eğer photoshop’u başlatmaya gerek duymadan bu fontu kullanabilirsiniz.

 

Fontu bilgisayara yükleme – Yöntem 2

Fontu yüklemek için yukarıdaki işlem kolay olanıydı. Eğer burada bir sorun ile karşılaşırsanız ikinci yöntemi deneyin. Bilgisayarınızın kontrol Paneline girin.

 

Kontrol Paneldeki sağ ekrandan küçük ikocları tıklayın. Font Klasörü görünecektir.

 

Font klasörüne girin. Klasörün içindeki fontu fare ile font klasörünün içine atın. Hepsi bu kadar. fontunuz kullanıma hazırdır.

 

Eğer font klasörünün içindeki fontları yanlışlıkla sildiyseniz default font klasörünü arıyorsanız şu linkteki orjinal windows fonlarını yükleyebilirsiniz.