Tumblr ziyaretçi sayınızı gösterin

Gelişmiş Tumblr ziyaretçi sayaçlarından daha önce bahsetmiştik. Eğer ziyaretçileriniz hakkında detaylı bir sayaç arıyorsanız aşağıdaki makalelere göz atın.

Eğer basit bir sayaç arıyorsanız, sadece ziyaretçi sayısını göstermek istiyorsanız Aşağıdaki adımları izleyerek sitenize ekleyebilirsiniz.

1. hit-counter-html-code.com sitesine girin

2. Beğendiğiniz bir sayacı seçin. Website address: kısmına tumblr blogunuzun adını yazın ve mail adresinizi yazın. Generate free hit Counter html code butonuna tıklayıp mail adresinize gelen kodu kopyalayın.

3. Tumblr Kişiselleştirme sayfasına girin.

4. Açılan sayfadaki Html Düzenle butonuna tıklayın.

 

5. Temanızın uygun bir yerine kopyalayıp yapıştırın. Deneme yanılma yöntemi ile Ön izleme yapıp temanın neresinde görünmesini istiyorsanız kodun yerini değiştirerek kontrol edin.

Hepsi bu kadar.

Tumblr blogunuza girenlerin ip adresini öğrenme (Sitemeter.com)

Tumblr kullanıcıları için sayaç’dan daha önce bahsetmiştik.

Asluında şu anda bahsedeceğimiz servis de bir sayaç servisi ama ekstra özelliği kullanıcıların ip adresini de gösterebiliyor olması. Peki ip ne işe yarar? Öncelikle blogunuza girenlerin hangi şehirden olduğunu öğrenebilirsiniz. Diyelim ki sevdiğiniz bir kız var ve bu kız bursa’da oturuyor. İp adreslerine bakarak bursa’dan girip girilmediğini takip edebilirsiniz. Eğer blogunuzun ziyaretçisi az ise bursa’dan giren kişi pek fazla olmayacaktır haliyle ve sizde onu yakalamış olacaksınız. Öncelikle ip adresi nasıl öğrenilir onu anlatalım sonra ip adresinden şehir bulmaya bakalım.

1. Öncelikle Sitemeter.com sitesine giriyoruz. Site Meter Basic bölümünden  Sign Up Now butonuna tıklıyoruz.

 

2. Açılan sayfada Site Meter Basic Free‘nin yanındaki Sign Up‘a tıklayın.

 

 

3. Açılan sayfaya Tumblr site adresinizi ve blog adınızı giriniz. Blog adı kısmına türkçe karakter girmeyiniz. Codename kısmına da 5 harfli bir şey girin.

 

 

4. Açılan sayfadaki bilgileri aşağıdaki resimdeki gibi kendinize göre doldurun.

 

 

5. Daha sonra açılan sayfada hesabınızı doğrulayıp next’e basın.

 

6. Success! Thank You. diye bir mesaj gelecek ve sayaç kullanıma hazır hale gelecek. Yukarıdaki bölümden Manage bölümün girin.

 

7. Sol bölümden Html Code’ye tıklayın ve o sayfada çıkan kutucuktaki html Kodu kopyalayın.

 

8. Bu kodu şimdi tumblr sitemize yapıştıracağız. Tumblr Kişiselleştirme sayfasına girin.

 

9. Açılan sayfadaki Html Düzenle butonuna tıklayın.

 

10. Açılan sayfadaki kodlar bölümünden en aşağı gelip </body> tagından önceki yere kopyaladığınız kodu yapıştırın.

 

 

11. Evet sayaç kuruldu. Şimdi sitemize girenlerin ip adreslerini göreceğiz. Bunun için Sitemete.com sitesindeki yukarıdaki menüden Statics’e girin.

 

12. Sol tarafdaki bölümden By Location ‘ı seçerek sitenize gören son ziyaretçilerin ip adreslerini görebilirsiniz.

 

 

13. Orada görünen ip adreslerin hangi şehre ait olduğunu görmek için whatismyipaddress.com sitesine girip aşağıdaki kutucuğa ip adresini yazıp aratın. Aşağıdaki gibi ip adresinin tüm ayrıntılarını göreceksiniz.

 

 

Hepsi bu kadar.

Tumblr bloga sayaç ekleme (Statcounter)

Tumblr’un eleştirilebilecek yönlerinden bir tanesi de içinde hiç istatistik barındırmaması. Bloguma kaç kişi girmiş, bügün kaç kişi ziyaret etmiş vs. Sorulara varsayılan biçimde ulaşmak mümkün değil. Bunun  için başka yazılımlar kullanmak zorunda kalacağız. Eğer sizde blogunuza sayaç koymak istiyorsanız yazıya okumaya devam edin.

Blogumuza ekleyeceğimiz sayacın adı StatCounter. Statcounter sayesinde Ziyaretçilerinizin ülkesini, Kullandıkları işletim sistemini vs. gibi detayları bile öğrenebilirsiniz. Hadi o zaman tumblr blogumuza sayaç ekleyelim.

 

Tumblr sayaç ekleme

 

1. Öncelikle Statcounter.com sitesine giriyoruz. Sign Up Now butonuna tıklıyoruz.

2. Açılan penceredeki alanları dolduruyoruz, ve Create Account butonuna tıklıyoruz.

 

3. Açılan Sayfada Tumblr blog bilgilerimizi yazıyoruz.

4. Sağ tarafda Sayaç’ın görünümünü seçebiliyorsunuz. Tumblr sayaç ın sitede görünmesini istemiyorsanız İnvisible Counter seçeneğini işaretleyin.

Altdaki E-Mail Resports bölümü de sitenizin sayaç bilgilerini ne zamanda bir almanızı istediğinizi soruyor. None’ı işaretlerseniz mail almayı durdurabilirsiniz. Sonuçta size bir sayaç paneli verecek, oradan istatistiklerinize istediğiniz zaman bakabilirsiniz.

Tüm ayarlamaları yaptıysanız altdaki Add Project butonuna tıklayın.

5. Karşınıza bir liste çıkacak, buradan Tumblr’ı seçiyoruz. Bazen otomatik olarak tumblr sayfası açılıyor.

 

 

5. Karşınıza aşağıdaki resimdeki gibi bir kod yığını çıkacak. Bu kodları kopyalayın.

 

 

6. Tumblr Kişiselleştirme sayfasına girin.

 

7. Html’i Düzenle Butonuna tıklayın.

 

8. Tumblr kodlarına bir kez tıklayıp f3’e basıp </body> kelimesini aratın. Statcounter sitesinde kopyaladığınız sayaç kodunu </body> kodundan önce bir yere kopyalayın.

Tumblr sayaç hazır. Eğer sayacı gizli yapmadıysanız blogunuza kaç kişi girdiğini görebilirsiniz. Eğer ayrıntılı bilgilere bakmak isterseniz Statcounter sitesindeki tumblr blogunuzun sayfasına bakın.

Bu anlattığımız yöntem ile başka sayaçları da bu şekilde ekleyebilirsiniz. Tumblr sayaç için varsayılan bir özellik getirmedikçe siteden diğer alternatif sayaçları anlatmaya devam edeceğiz.